Dentist in Kuşadası
(+90) 256 614 7780

Süt Dişi Tedavileri

süt dişi tedavileri

Süt dişleri, yaşamın ilk yılında ağızda sürmeye başlayıp 2.5-3 yaş itibariyle sayısı 20 ye ulaşan bebeklik dişleridir. Bu süreçte çeşitli sebeplerden dolayı süt dişi çürümesi veya kaybı yaşanabilmektedir. Süt dişi tedavileri bu durumları ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

 • Ortalama 6 yaş civarında ilk daimi (kalıcı) dişlerin ağızda görünmeye başlamasıyla düşmeye başlayıp, ortalama 12 yaş itibariyle yerlerini tamamen daimi dişlere bırakırlar.
 • Ağızda kaldıkları süre boyunca çiğnemenin yanı sıra konuşma ve çene gelişimine katkıda bulunurlar.
 • Bu nedenle zamanından önce çürük ve kırık gibi etkenler nedeniyle kaybedilmeleri fonksiyonel ve fizyolojik gelişmeyi sekteye uğratabilir.
 • Bu nedenle genel kanının aksine gerekli durumlarda tedavi edilmeleri önem taşır.
 • Ayrıca süt dişlerinin doğuştan eksikliği gibi tabloların uzman diş hekimleri tarafından takip ve rehabilitasyonu önem taşımaktadır.

Süt Dişi Çürürse Nasıl Tedavi Edilir?

Çürüğün derinliğine ve dişin ağızda kalacağı süreye bağlı olarak, remineralizasyon, cam iyonomer dolgu, kompomer dolgu, amputasyon, süt dişi kanal tedavisi, paslanmaz çelik kron, süt dişi çekimi ve yer tutucu gibi tedavilerden biri veya birkaçı uygulanabilir.

Süt Dişleri Neden Erken Çürür?

 • Bebeklik döneminde biberon kullanımının yoğunluğu
 • Uykuda biberon kullanımı
 • Yiyecek ve içeceklerin şeker içeriğinin yüksek olması (bal ve pekmezle tatlandırma, meyve suyu, vb)
 • Bala vb. bulanmış emzik kullanımı
 • Paketli hazır gıdalarla bebeklik dönemde tanışma gibi etkenler süt dişlerinde erken dönemde çürüklerin oluşmasının başlıca nedenleridir.
 • Bunun yanı sıra süt dişlerinin günlük temizlenmesi büyük önem taşır.

Süt Dişi Çürükleri Nasıl Engellenebilir?

 1. Bebeğinizin dişleri ağızda göründüğü andan itibaren temizliğini yapmaya başlayınız.
 2. Bebeğinizi tatlandırılmış, şeker içeriği yüksek gıdalardan uzak tutunuz.
 3. Rafine edilmiş, hazır ve paketli ürünlerle bebeklik ve erken çocukluk döneminde mümkünse hiç tanışmaması için gayret ediniz.
 4. Çiğneme gerektiren ve çok yumuşak olmayan doğal gıdalar tükürük akış hızını arttırmaları ve fizyolojik temizliğe katkı sağlamaları nedeniyle ek besinlere geçiş döneminin ilerleyen safhalarında önem taşır.

Süt Dişlerine Kanal Tedavisi Yapılır Mı?

Süt dişi çürüklerinin diş özünü etkilediği durumlarda, eğer süt dişinin ağızda kalma süresi uzunsa kanal tedavisi yapılması gerekli olmaktadır.

Süt Dişi Vaktinden Önce Kaybedilirse Ne Olur?

Süt dişleri çene kemiklerinde bulundukları yere çiğneme kuvvetlerinin ulaşmasını sağlayarak kemiğin büyüme ve gelişmesini sağlarlar. Çürük ve travma gibi nedenlerle erken kaybedilen süt dişlerinin yerlerinin sabit veya hareketli yer tutucularla muhafaza edilmesi, oluşabilecek yer kayıplarının engellenmesi ve çene darlığı ya da çapraşıklık gibi olası ortodontik bozuklukların önlenmesini sağlayabilmektedir.

Süt Dişini Etkileyen Kazalarda Ne Yapmak Gerekir?

Motor gelişimin çok hızlı ilerlediği bebeklik ve erken çocukluk döneminde yaşanan kazalardan süt dişleri de nasibini almaktadır. Çatlak, kırık, yer değiştirme veya yerinden çıkma gibi pek çok durum bu konuda uzman pediatrik diş hekimleri tarafından hızlı bir şekilde tedavi edilmelidir. Böyle bir durumda panik yapmadan en kısa sürede bir uzmana başvurmak yerinde olacaktır. Şiddetli kazalarda çene kırığı vb ileri durumlar da tetkik edilecektir

Sürme Rehberliği Nedir?

Süt dişlerin dökülmeye başlayıp daimi dişlerin sürmesi sürecinde düzenli kontroller ve bu kontroller sırasında yapılan işlemlerle bu sürecin yönlendirilmesine sürme rehberliği denir. Genellikle hafif ve orta düzeyde yer darlığı olan vakalarda ortodontik tedaviye olan ihtiyacı engellemek veya en aza indirgemek için uygulanılır. Sürme rehberliği aşağıdaki işlemlerini birini veya birkaçını içerebilir:

 • Süt dişlerinin yan yüzeylerden aşındırılması
 • Süt dişi çekimi/çekimleri

Paylaş :

Kuşadası Diş Hekimi Çene Cerrahı Erdem Kaya

Çene Cerrahı

Uzm. Dr. Erdem KAYA DDS PhD

Uzm. Dr. Erdem Kaya 1980 yılında Ankara’da doğdu. Orta ve lise eğitimini Ankara’da tamamladıktan sonra Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi‘ne girmeye hak kazandı.

Gazi Üniversitesi’nden 2004 yılında başarıyla mezun olan Dr. Erdem Kaya aynı yıl Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı‘nda doktora eğitimine başladı.

“Dental İmplantların Konvansiyonel ve İmmediat Yüklemelerinde, İki Farklı Yüzey Özelliğinin Klinik ve Radyolojik Olarak İncelenmesi” tez konulu doktora eğitimini 2010 yılında başarıyla tamamladı.

Kuşadası Diş Hekimi Tülay Kaya
Diş Hekimi

DDt. Tülay KAYA DDS PhD

Dt. Tülay Kaya 1984 yılında Bulgaristan’da doğdu. Orta ve lise eğitimini İzmir’de tamamlayıp 2008 yılında Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi‘nden dereceyle mezun oldu. Mezuniyet tez konusu “Oral ve Maksillofasiyal Cerrahide Bisfosfonatların Yeri ve Önemi” olup, üniversite eğitiminin bir bölümünü Portekiz’de Universidade Do Porto‘da sürdürdü.

İyi derecede İngilizce bilen Dt. Tülay Kaya 2008 – 2012 yılları arasında Kuşadası’nda verdiği özel klinik hizmetini, 2012 yılında Dr. Erdem Kaya ile kurdukları Özel Lotus Dental Klinik bünyesinde vermeye devam etmiştir.

Klinikte ağırlıklı olarak estetik diş hekimliği uygulamalarını yürüten Dt. Tülay Kaya genel diş hekimliği uygulamalarıyla da hastalarına hizmet vermektedir. Dt. Tülay Kaya 2017 yılı itibariyle Pedodontist Dr. Gülcan Şahin‘in da ekibe katılımıyla yenilenen kliniklerinde hizmet vermeye devam etmektedir.

Sorularınız mı var?

Tüm soru, görüş ve randevu talepleriniz için bizi arayabilirsiniz.