Dentist in Kuşadası
(+90) 256 614 7780

Dental İmplantlar

Dental Implant Kuşadası

Dental İmplantlar ve Sık Sorulan Sorular

Günümüzde diş implantları, tartışmasız doğal dişlere en iyi alternatiftir. Dental implantlar, ağızda kaybedilmiş dişlerin yerini doldurmak için diş kökü formunda tasarlanmaktadır. Diş implantları titanyumdan üretilirler.

Diş implantları, geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlayarak estetik avantajlarıyla öne çıkmaktadır.

Çene kemiğinin yeterli olduğu durumlarda basit bir operasyonla uygulanan diş implantlarının kemikle kaynaşması için genellikle 2 – 3 ay beklenmektedir.

Dental İmplantlar Kim Tarafından Uygulanır?

İmplant operasyonları bu konuda uzmanlaşmış çene cerrahları, periodontolog ve implantologlar tarafından yapılmaktadır.

İmplantların Ömrü Ne Kadardır?

Diş implantı tedavisi uzman bir hekim tarafından yapıldığı takdirde ve kişinin iyi bakım uygulaması halinde ömür boyu ağızda kullanılabilmektedir.

Dental İmplant Uygulamasını Sınırlandıran Durumlar Nelerdir?

Diş implantlarının uygulanabilmesi için çenelerde belirli kalınlık ve boyutta sağlam kemiğin bulunması gerekir. Eğer yeterli kemik yoksa gerekli olan kemiğin oluşturulması için çene cerrahları tarafından yapılan kemik arttırma işlemleri (ogmentasyon) sonrası diş implantları güvenli bir şekilde uygulanabilir. İmplant uygulamasının sınırları, hekimin cerrahi tecrübesi ve hastanın bu uygulamayı onaylaması ile belirlenir.

Bununla birlikte bazı sistemik hastalıklar ve ilaç kullanımları, çenelerdeki cerrahi girişimleri dolayısıyla implant operasyonlarını da sınırlayabilmekte veya ilave tetkikler gerektirmektedir. Aşağıda sıralanan medikal durumların, implant tedavi planlanan hastalarda dikkatle incelenmesi önem taşımaktadır:

 • Baş ve boyun bölgesinde radyoterapi hikayesi.
 • Bisfosfonat, denosumab gibi kemik metabolizmasını etkileyen ilaçların kullanılıyor veya kullanılmış olması.
 • Kontrol altına alınamayan diyabetin olması.
 • Bağışıklık sistemini baskılayan hastalık durumları veya ilaç kullanımının olması.
 • Sigara kullanımı.

İmplantlar Vücut Tarafından Reddedilir mi?

Kişinin genel sağlık durumunda yara yerinin iyileşmesini engelleyen veya bozan bir hastalığı yoksa (kontrol altında olmayan diyabet, önceden alınmış radyoterapi, kemik metabolizmasını etkileyen ilaçlar vb.) ve hekimin tüm tavsiyelerine dikkat edilerek iyi bir ağız bakımı uygulanmışsa başarısızlıktan söz etmek pek mümkün değildir.

Dental implantlar riskli vakalarda bile çok başarılı sonuçlar alınan bir tedavi yöntemidir. İmplant tedavisinde doğru yapılan cerrahi ve sonrasında hatasız bir protez uygulaması başarılı bir tedavi için yeterli olacaktır. Sonrasında iyi bir ağız bakım rutini, düzenli diş hekimi kontrolü ile bu başarının ömür boyu sürmesi sağlanabilir.

İmplantın Yerleştirilmesi Ne Kadar Sürer?

Bir implantın çene kemiğine yerleştirilmesi ortalama 5-10 dakika sürer.

Günlük Hayata Ne Zaman Dönülür?

Operasyon sonrası kişinin günlük hayatına devam etmesini engelleyecek bir durum söz konusu değildir. Ameliyat sonrası kişi 3 saat kadar yemek yemeyeceği için operasyona tok gelmesi önerilmektedir. İyileşme süresince dişsiz kalma durumu ortaya çıkmaz. İstenildiğinde geçici protezlerden yararlanılır.

İmplantların Bakımı Nasıl Yapılır?

İmplant üstü protezlere uygulayacağınız temizlik ve bakım, diş üzerine yapılan protezlerden farklı değildir. Ancak implant üstü protezlerin temizliği için kullanılması gereken özel fırçalar, arayüz bakım araçları ve cihazlar bulunmaktadır. Uzm. Dr. Erdem KAYA ve ekibi, bunların hangisinin size uygun olduğunu demonstrasyon ve ayrıntılı bilgilendirme ile tedavinin son seansında aktarmaktadır.

Ayrıca Lotus Dental Kuşadası, İmplant Bakım Programı dahilinde implant yaptıran tüm hastalarımızın takiplerinin ve ağız bakım eğitimlerinin yapılmasını düzenli kontrollerle sağlamaktayız.

Çene kemiğinin yeterli olduğu durumlarda basit bir operasyonla uygulanan diş implantlarının kemikle kaynaşması osseointegrasyon olarak adlandırılır. Kemikle bütünleşen implantların üzerine protez güvenli bir şekilde uygulanabilir. Literatürde konvansiyonel yükleme için alt çenede 2-3 ay, üst çenede 4-6 ay olarak tanımlanan bu süreler, ITI (International Team of Implantology) tarafından 2018 yılındaki konsensus kararlarıyla şu şekilde tarif edilmiştir:

 • İmmediat Yükleme: İmplant operasyonunu takip eden bir hafta içinde karşıt çeneyle kontak halindeki (okluzyonda) protezlerin implantlara bağlanmasıdır.
 • İmmediat Restorasyon: İmplant operasyonunu takip eden bir hafta içinde karşıt çeneyle kontağı olmayan (okluzyonda olmayan) protezlerin implantlara bağlanmasıdır.
 • Erken Yükleme: İmplant operasyonunu takip eden ilk haftadan sonraki 2 ay içinde protezlerin implantlara bağlanmasıdır.
 • Konvansiyonel Yükleme: Dental implantların çene kemiğine yerleştirilmesini takip eden en az iki aylık iyileşme dönemi sonrasındaki yükleme tipini tanımlar.

Klasik (konvansiyonel) yükleme protokolündeki bekleme süreleri günümüzde implant tedavisiyle ilgili derin tecrübe ve deneyimi olan kliniklerde bazı vakalarda hassas bir işlem olan (immediat loading) protokolleri uygulanmaktadır.

Lotus Dental Kuşadası’nda Çene Cerrahı Dr Erdem Kaya ve ekibi acil yükleme protokollerini Dio Navi full Arch sistemiyle dijital planlama ve rehberlik eşliğinde yapmaktadırlar. Bu yöntemle hastalar operasyon yapıldığı gün dişlerine kavuşmakta fonksiyon ve estetik aynı gün içinde hastaya kazandırılmaktadır. Böylece iyileşme süresi boyunca dişsizlik sorunu çözülmüş olmaktadır.

Ayrıca bu yöntem sayesinde hastalarda operasyon sırasında kesi yapılmadan ve dikiş atılmadan implant cerrahisi yapılabilmekte, normalde çok kompleks olan tam dişsiz hastaların cerrahi tedavisi basit bir diş çekiminden farkı olmayan bir işleme dönüşmektedir.

İmplant İyileşme Süresi

İmplantın iyileşme süresi alt çenede 2 – 3 ay, üst çenede 4 – 6 ay olarak bilinmektedir.

Uzm. Dr. Erdem Kaya’nın yapmış olduğu klinik tez çalışmasında bu süreyi kısaltmanın mümkün olduğu görülmüştür.

Ancak bu çalışmada oluşturulan klinik ortam ve teknisyen ekibinin çalışma standartlarının her zaman oluşturulması mümkün olmayabilmektedir.

Bu yüzden geleneksel yaklaşımda iyileşme süreciyle ilgili tavsiye ve klinik uygulama, alt çenede 2 ay, üst çenede 3 ay şekildedir. Bu süreçler kişiye özel olarak uzayıp kısalabilmektedir.

Kliniğimizde kişinin uygun olduğu koşullarda, implant cerrahisi ile aynı gün içinde protez yapılabilmekte ve tedavi tamamlanabilmektedir. (immediat yükleme)Bkz..Dio full Arch

Dental İmplant Çene Kemiğine Yerleştirilmesi (1. Aşama)

Diş implantı operasyonları lokal anestezi, genel anestezi ve sedasyon destekli anestezi altında yapılabilmektedir. Bu yöntemlerin hiçbirinde kişi herhangi bir ağrı duymaz.

Uzm. Dr. Erdem Kaya kendi kliniğinde implant ameliyatlarını derin sedasyon altında ve lokal anestezi ile uygulamaktadır. Ayrıca ameliyatlarını anlaşmalı özel hastanelerde genel anestezi altında yapabilmektedir.

Dental İmplant Üzerine Uygulanan Protezler (2. Aşama) İmplant üzerine yapılacak protez dişler, tıbbi zorunlulukları yerine getirecek koşullar mevcut ise sizin ihtiyacınız ve isteğiniz doğrultusunda hareketli veya sabit olarak uygulanabilmektedir.

İmplantların Kanser Riski Var Mı?

Tıbbi literatürde implantların kansere sebep olduğunu gösteren hiçbir bulguya rastlanmamıştır.

İmplantın Faydaları Nelerdir?

 • Sağlam dişleriniz müdahale görmeden dişsiz alanların tedavisini mümkün kılar.
 • Dişsiz alanların doğal dişleriniz gibi işlev gören porselen dişler yapmamıza olanak sağlar.
 • Dişsiz bölgelerin implant destekli, hareketli protezler ile tedavisi tercih dilmişse; bu protezler ağızda sıkıca durur, fonksiyon sırasında hareket etmez.
 • Çene kemiğinizde oluşabilecek erimeleri engeller,

Kaybettiğiniz estetik ve fonksiyonun geri kazanılmasını sağlar.

Dezavantajları;

 • Diş implantları yüksek teknoloji ile üretilmesi ve kullanılan malzemelerin kıymetli olması nedeniyle, klasik protezlere göre maliyeti daha yüksektir.
 • Sabır isteyen ve kişinin mutlak uyumluluk göstermesinin zorunlu olduğu bir tedavidir.

Paylaş :

Kuşadası Diş Hekimi Çene Cerrahı Erdem Kaya

Çene Cerrahı

Uzm. Dr. Erdem KAYA DDS PhD

Uzm. Dr. Erdem Kaya 1980 yılında Ankara’da doğdu. Orta ve lise eğitimini Ankara’da tamamladıktan sonra Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi‘ne girmeye hak kazandı.

Gazi Üniversitesi’nden 2004 yılında başarıyla mezun olan Dr. Erdem Kaya aynı yıl Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı‘nda doktora eğitimine başladı.

“Dental İmplantların Konvansiyonel ve İmmediat Yüklemelerinde, İki Farklı Yüzey Özelliğinin Klinik ve Radyolojik Olarak İncelenmesi” tez konulu doktora eğitimini 2010 yılında başarıyla tamamladı.

Kuşadası Diş Hekimi Tülay Kaya
Diş Hekimi

DDt. Tülay KAYA DDS PhD

Dt. Tülay Kaya 1984 yılında Bulgaristan’da doğdu. Orta ve lise eğitimini İzmir’de tamamlayıp 2008 yılında Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi‘nden dereceyle mezun oldu. Mezuniyet tez konusu “Oral ve Maksillofasiyal Cerrahide Bisfosfonatların Yeri ve Önemi” olup, üniversite eğitiminin bir bölümünü Portekiz’de Universidade Do Porto‘da sürdürdü.

İyi derecede İngilizce bilen Dt. Tülay Kaya 2008 – 2012 yılları arasında Kuşadası’nda verdiği özel klinik hizmetini, 2012 yılında Dr. Erdem Kaya ile kurdukları Özel Lotus Dental Klinik bünyesinde vermeye devam etmiştir.

Klinikte ağırlıklı olarak estetik diş hekimliği uygulamalarını yürüten Dt. Tülay Kaya genel diş hekimliği uygulamalarıyla da hastalarına hizmet vermektedir. Dt. Tülay Kaya 2017 yılı itibariyle Pedodontist Dr. Gülcan Şahin‘in da ekibe katılımıyla yenilenen kliniklerinde hizmet vermeye devam etmektedir.

Sorularınız mı var?

Tüm soru, görüş ve randevu talepleriniz için bizi arayabilirsiniz.