Dentist in Kuşadası
(+90) 256 614 7780

Diş Çekimi

diş çekimi kuşadası

Diş Çekimi Nedir?

Dental teknolojideki gelişmelere rağmen güncelliğini koruyan diğer bir tedavi de diş çekimidir. Diş çekimi çoğu vakada son tercih olarak planlanmaktadır.

Peki diş ne zaman çekilir?

  • Enfeksiyonun çekimsiz tedavilerle kontrol altına alınamadığı durumlarda
  • Bazı yer darlığı vakalarında
  • Dikey yöndeki diş kırıklarında
  • Geriye sadece kök dokularının kaldığı ileri çürüklerde
  • Kist ve tümör operasyonları esnasında
  • Artı diş olması durumunda
  • Yirmi yaş dişlerinin uygunsuz yönde sürmeleri halinde uygulanabilmektedir.

Genel Anestezi ile Diş Çekimi

Kist ve tümör gibi patolojilerin varlığında operasyonla eşzamanlı olarak gerekli diş çekimleri de genel anestezi altında yapılır. Özellikle büyümüş veya enfekte olmuş kistik/tümöral lezyonlarda lokal anestezinin sağlanmasında oluşabilecek güçlükler ve hastaların psikolojik olarak yorulmamaları açısından genel anestezi daha güvenli ve başarılı bir yöntem olarak tercih edilmektedir.

Ordontik Amaçlı Diş Çekimi

Ortodontik amaçlı dişlerin çekiminde yine ortodonti uzmanı, pediatrik hekimin ve çene cerrahının ortak kararı sonrasında daimi çekim uygulanabilmektedir. Bu tip durumlarda diş çekiminin ortodontik tedaviye etkisi, ileri yıllarda oluşabilecek estetik ve fonksiyonel sonuçlar öncelikle

Ortodontistler tarafından etraflıca değerlendirilir. Hastaya ve ebeveynine gerekli bilgilendirme yapılarak, rızası alındıktan sonra diş çekimi yapılabilmektedir.

Yirmi Yaş Çekimi & Ameliyatı

Yirmi yaş dişlerinin çekimi ve yirmi yaş diş ameliyatı çok sorulan ve hastalarımızın kafasını karıştıran durumlardan biridir. Bu konuda Dr. Erdem Kaya’nın tavsiyesi şöyledir:

  1. Yirmi yaş dişleri çene kavsinde yeterli yer bulup düzgün açı ve yeterli miktarda sürdüyse çekimi gerekli değildir.
  2. Gömük kalan yirmi yaş dişleri çevre dokularda herhangi bir patolojiye neden olmuyorsa her yıl düzenli kontrollerle takip edilmek koşuluyla opere edilmeden bırakılabilir.

Paylaş :

Kuşadası Diş Hekimi Çene Cerrahı Erdem Kaya
Çene Cerrahı

Uzm. Dr. Erdem KAYA DDS PhD

Uzm. Dr. Erdem Kaya 1980 yılında Ankara’da doğdu. Orta ve lise eğitimini Ankara’da tamamladıktan sonra Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi‘ne girmeye hak kazandı.

Gazi Üniversitesi’nden 2004 yılında başarıyla mezun olan Dr. Erdem Kaya aynı yıl Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı‘nda doktora eğitimine başladı.

“Dental İmplantların Konvansiyonel ve İmmediat Yüklemelerinde, İki Farklı Yüzey Özelliğinin Klinik ve Radyolojik Olarak İncelenmesi” tez konulu doktora eğitimini 2010 yılında başarıyla tamamladı.

Kuşadası Diş Hekimi Tülay Kaya
Diş Hekimi

DDt. Tülay KAYA DDS PhD

Dt. Tülay Kaya 1984 yılında Bulgaristan’da doğdu. Orta ve lise eğitimini İzmir’de tamamlayıp 2008 yılında Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi‘nden dereceyle mezun oldu. Mezuniyet tez konusu “Oral ve Maksillofasiyal Cerrahide Bisfosfonatların Yeri ve Önemi” olup, üniversite eğitiminin bir bölümünü Portekiz’de Universidade Do Porto‘da sürdürdü.

İyi derecede İngilizce bilen Dt. Tülay Kaya 2008 – 2012 yılları arasında Kuşadası’nda verdiği özel klinik hizmetini, 2012 yılında Dr. Erdem Kaya ile kurdukları Özel Lotus Dental Klinik bünyesinde vermeye devam etmiştir.

Klinikte ağırlıklı olarak estetik diş hekimliği uygulamalarını yürüten Dt. Tülay Kaya genel diş hekimliği uygulamalarıyla da hastalarına hizmet vermektedir. Dt. Tülay Kaya 2017 yılı itibariyle Pedodontist Dr. Gülcan Şahin‘in da ekibe katılımıyla yenilenen kliniklerinde hizmet vermeye devam etmektedir.

Sorularınız mı var?

Tüm soru, görüş ve randevu talepleriniz için bizi arayabilirsiniz.