Dentist in Kuşadası
(+90) 256 614 7780

Kron, Endokron ve Köprüler

kron endokron ve köprü uygulamaları kuşadası

Kron, Endokron ve Köprü Uygulamaları

Dişlerde meydana gelen çürük, kırılma, renk değişikliği, aşınma ve madde kaybı gibi durumların tedavisinde direk olarak uygulanan estetik kompozit dolgu tedavisi yapılabilmektedir. Ancak dişin durumuna ve ihtiyaca göre kron, endokron, inlay, onlay, overlay gibi indirek yöntemle üretilen tedaviler de uygulanabilir.

Diş kaybı varsa kayıp diş boşluğunu dolduracak implant ve üzerine yapılacak kron seçeneği vardır. Aynı zamanda kayıp diş boşluğunun komşuluğunu da içine alan köprü seçeneği de bulunmaktadır.

Özellikle fazla madde kaybı olan yani sağlam diş dokusu çok azalan dişlerde, kanal tedavi uygulanmış ve canlılığını yitirmiş dişlerde kırılmaya karşı dişi koruma altına almak için direk olarak uygulanan kompozit dolgular yerine dişin durumuna göre kron veya endokron gibi tedavilerin uygulanması daha ideal olabilir.

Kron Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kaplama olarak bildiğimiz kron tedavisinde diş etraflıca küçültülür ve kalan dokuyu tamamen saran ve koruyan metal destekli porselen, altın veya tamamen porselen malzemeden üretilen kron hazırlanır. Hazırlanan kron dişe sabit bir yapıştırıcı ile simante edilir.

Endokron Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Endokron ise kalan diş dokusunu korumanın amaçlandığı daha konservatif bir tedavi seçeneğidir. Burda diş tamamen küçültülmez. Kanal tedavili bir dişin pulpa odasından da destek alarak kalan diş dokusunu yerine koymak hedeflenir. Özellikle azı dişlerinde başarı oranı yüksek bir tedavi seçeneğidir.

Köprü Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Köprüler ise diş eksikliği olan durumlarda diş boşluğu olan alana implant ve kronu yapılmasına alternatif bir tedavi yöntemidir. Diş boşluğunun komşuluğundaki dişler kesilip küçültülür ve bütün bir köprü yapılır.

Endokron, Kron ve Köprüler & Üretim Aşamaları

Endokron, kron ve köprüler için iki farklı üretim seçeneği ve süreci vardır. Yıllarca klasik yöntemlerle başarılı bir şekilde uygulanan bu tedaviler, günümüz teknolojik gelişmeleri ve değişen malzemelerinden hem tedavi süreçleri hem dayanıklılık ve estetik özellikleri açısından olumlu yönde etkilenmiştir.

Kron ve endokronda klasik yöntemlerle ölçü işleminden sonra geçici bir diş yapılır ve 1 ya da 2 hafta sonra daimi diş simante edilirdi. Günümüzde ve kliniğimizde bu tedaviler dijital diş hekimliği disipliniyle; dijital tarayıcılar, üç boyutlu tasarım ve üretim cihazları ile aynı gün, tek seansta yapılabilmektedir.

Klasik yöntemlerle alınan ölçüde ölçü malzemesi hastalarda öğürtü refleksine sebep olabilmektedir. Bu açıdan da dijital tarayıcılarla alınan ölçüler daha konforludur hastalarımız için. Yine köprüler de klasik ölçü yöntemlerine göre daha az zahmetsiz ve hassas olan 3 boyutlu tarayıcılarla ölçüsü alınıp üretilebilmektedir.

Paylaş :

Kuşadası Diş Hekimi Çene Cerrahı Erdem Kaya

Çene Cerrahı

Uzm. Dr. Erdem KAYA DDS PhD

Uzm. Dr. Erdem Kaya 1980 yılında Ankara’da doğdu. Orta ve lise eğitimini Ankara’da tamamladıktan sonra Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi‘ne girmeye hak kazandı.

Gazi Üniversitesi’nden 2004 yılında başarıyla mezun olan Dr. Erdem Kaya aynı yıl Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı‘nda doktora eğitimine başladı.

“Dental İmplantların Konvansiyonel ve İmmediat Yüklemelerinde, İki Farklı Yüzey Özelliğinin Klinik ve Radyolojik Olarak İncelenmesi” tez konulu doktora eğitimini 2010 yılında başarıyla tamamladı.

Kuşadası Diş Hekimi Tülay Kaya
Diş Hekimi

DDt. Tülay KAYA DDS PhD

Dt. Tülay Kaya 1984 yılında Bulgaristan’da doğdu. Orta ve lise eğitimini İzmir’de tamamlayıp 2008 yılında Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi‘nden dereceyle mezun oldu. Mezuniyet tez konusu “Oral ve Maksillofasiyal Cerrahide Bisfosfonatların Yeri ve Önemi” olup, üniversite eğitiminin bir bölümünü Portekiz’de Universidade Do Porto‘da sürdürdü.

İyi derecede İngilizce bilen Dt. Tülay Kaya 2008 – 2012 yılları arasında Kuşadası’nda verdiği özel klinik hizmetini, 2012 yılında Dr. Erdem Kaya ile kurdukları Özel Lotus Dental Klinik bünyesinde vermeye devam etmiştir.

Klinikte ağırlıklı olarak estetik diş hekimliği uygulamalarını yürüten Dt. Tülay Kaya genel diş hekimliği uygulamalarıyla da hastalarına hizmet vermektedir. Dt. Tülay Kaya 2017 yılı itibariyle Pedodontist Dr. Gülcan Şahin‘in da ekibe katılımıyla yenilenen kliniklerinde hizmet vermeye devam etmektedir.

Sorularınız mı var?

Tüm soru, görüş ve randevu talepleriniz için bizi arayabilirsiniz.