Dentist in Kuşadası
(+90) 256 614 7780

Hareketli Protezler

hareketli protezler

Hareketli protezler hasta tarafından takıp çıkarılabilen, hastalarımız arasında takma diş olarak da adlandırılan protezlerdir. Dişlerinin bir kısmını veya tamamını kaybetmiş hastalarda hem estetiği hem de yemek yeme ve konuşma gibi fonksiyonları geri kazandırmak amacıyla kayıp diş boşluklarını rehabilite etmek için kullanılırlar.

İmplant tedavilerinin günümüzde gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte popülaritesini kaybetmekte olan bu protezler implant cerrahisinin uygun olmadığı durumlarda veya uzun soluklu implant tedavilerine sıcak bakmayan hastalarda; kısa sürede yapılıp kayıp diş dokularını yerine koymaları ve maliyetinin nispeten düşük olması açısından tercih edilirler.

Protez Yapım Aşaması

İlk ölçü işleminden sonra iki veya üç seans sürer. Hastamıza protez tesliminden sonra vuruk, ağız bakımı ve kullanım kontrolleri için randevu verilir. Bu kontrollerde verilen eğitimle hastanın protezi doğru takıp çıkarabilmesi ve temizliğini yapabilmesi sağlanır.

Hareketli Protezler: Bakım & Kullanımı

Hastalarımıza gece yatmadan önce protezlerini çıkarıp fırçayla ve duru suyla temizlemelerini öneririz. Bu sayede ağız dokuları da gece boyunca rahatlamış olur. Protezi hiç çıkarmadan kullanmak hem ağız içi mantar oluşumuna sebebiyet verebilir hem de ağızdaki diğer dişlerin temizliğini ve sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Hareketli Protez Tamiri

Yıllar içerisinde çene kemiğinin ve ağızdaki yumuşak dokuların değişmesiyle birlikte protez de uyumunu kaybedebilir veya başka sebeplerle kırık veya çatlaklar oluşabilir. Bu gibi durumlarda eğer uygunsa ilk yapım aşamasından daha basit bir ölçü alınarak tamir yaptırılabilir. Çene kemiğiyle ve yumuşak dokularla uyumunu kaybeden protezlere astarlama veya besleme uygulanabilir.

Ancak çok eski, yıpranmış protezlerin tamiri yerine yenilenmesi daha uygun olacaktır. Bu tip protezlerin yapımında kullanılan akrilik malzemelerin çok uzun yıllar kullanılması durumunda monomer gibi kanserojen içerikler salgıladığı bilinmektedir. Bu nedenle 10 yıl kullanılmış akrilik protezlerin yenilenmesi daha uygun görülmektedir.

Hareketli Protezlerin Avantajları

  • Temizlik ve bakım kolaylığı
  • Kısa sürede yapılabilme
  • Düşük maliyet
  • Tamir kolaylığı
  • Bazı hastalar için kullanım kolaylığı

Hareketli Protezlerin Dezavantajları

  • Hasta tarafından kolayca benimsenemeyebilir.
  • Estetik olmayabilir.
  • Dişlere ve çevre dokulara mekanik kuvvet uygulayarak zarara neden olabilir.
  • Hareket ederek konuşma ve çiğneme sırasında hastayı rahatsız edebilir.

Paylaş :

Kuşadası Diş Hekimi Çene Cerrahı Erdem Kaya
Çene Cerrahı

Uzm. Dr. Erdem KAYA DDS PhD

Uzm. Dr. Erdem Kaya 1980 yılında Ankara’da doğdu. Orta ve lise eğitimini Ankara’da tamamladıktan sonra Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi‘ne girmeye hak kazandı.

Gazi Üniversitesi’nden 2004 yılında başarıyla mezun olan Dr. Erdem Kaya aynı yıl Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı‘nda doktora eğitimine başladı.

“Dental İmplantların Konvansiyonel ve İmmediat Yüklemelerinde, İki Farklı Yüzey Özelliğinin Klinik ve Radyolojik Olarak İncelenmesi” tez konulu doktora eğitimini 2010 yılında başarıyla tamamladı.

Kuşadası Diş Hekimi Tülay Kaya
Diş Hekimi

DDt. Tülay KAYA DDS PhD

Dt. Tülay Kaya 1984 yılında Bulgaristan’da doğdu. Orta ve lise eğitimini İzmir’de tamamlayıp 2008 yılında Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi‘nden dereceyle mezun oldu. Mezuniyet tez konusu “Oral ve Maksillofasiyal Cerrahide Bisfosfonatların Yeri ve Önemi” olup, üniversite eğitiminin bir bölümünü Portekiz’de Universidade Do Porto‘da sürdürdü.

İyi derecede İngilizce bilen Dt. Tülay Kaya 2008 – 2012 yılları arasında Kuşadası’nda verdiği özel klinik hizmetini, 2012 yılında Dr. Erdem Kaya ile kurdukları Özel Lotus Dental Klinik bünyesinde vermeye devam etmiştir.

Klinikte ağırlıklı olarak estetik diş hekimliği uygulamalarını yürüten Dt. Tülay Kaya genel diş hekimliği uygulamalarıyla da hastalarına hizmet vermektedir. Dt. Tülay Kaya 2017 yılı itibariyle Pedodontist Dr. Gülcan Şahin‘in da ekibe katılımıyla yenilenen kliniklerinde hizmet vermeye devam etmektedir.

Sorularınız mı var?

Tüm soru, görüş ve randevu talepleriniz için bizi arayabilirsiniz.