Çocuklarda Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Çocuklarda Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Çocuklarda ağız ve diş bakımı çok önemlidir. Süt dişleri, bireyler arasında farklılık olmakla birlikte, genellikle 6 – 12 ay arasında alt ön bölgeden başlayarak çıkar ve yaklaşık 2 , 5 – 3 yaşında tamamlanır. Bu dişler, doğumdan itibaren, yerlerine hayat boyu ağızda kalacak olan daimi dişleri gelinceye kadar görev gören dişlerdir.

Eğer süt dişleri zamanından erken çürür ve çekilirse yan dişler çekilen dişin yerine kayacak ve alttan gelen kalıcı dişlere yer olmayacağı için dişlerde çapraşıklık olacaktır. Eğer çekilmeyip kronik bir iltihap oluştururlarsa da hem alttan gelen kalıcı dişin gelişimine hem de çocuğun genel sağlığına olumsuz etkileri olacaktır. Bu nedenle çocuklara ağız bakımı alışkanlığının kazandırılması çok önemlidir.

Çocuklarda ağız ve diş bakımı çocuk doğduğu andan itibaren başlamalıdır. İlk süt dişlerinin sürmesini takiben bebeğin diş, dişeti, dil ve yanaklarının bir tülbent veya gazlı bir bez parçası yardımı ile temizlenmesi hem kolay hem de etkili bir yöntemdir. Bebeklerin ilk diş muayenesinin, dişleri çıkmaya başladıktan sonra altı ay ile bir yaş arasında yapılması, ebeveynlerinin de doğru bilinçlendirilmesi açısından çok önemlidir.

Ağız içerisine daha fazla sayıda diş sürmeye başladıkça ve bebeğiniz büyüdükçe, yaşına uygun olarak küçük başlı diş fırçaları veya silikon parmak fırçalar yardımı ile temizliğe başlanmalıdır. 3 yaşından itibaren flor oranı çok düşük diş macunlarının ebeveyn kontrolünde kullanımı uygundur. Çocuğun dişlerini fırçalamaya başlaması, ağız diş bakımını, çocuğun vazgeçemeyeceği ve sürekli eksikliğini hissedeceği bir eyleme dönüştürebilmesi açısından önem arz etmektedir.

Düzenli Diş Hekimi Muayenesi Neden Önemli?

Her şeyden önce, siz farkında olmasanız bile çocuğunuzun dişlerinde çürük oluşumu başlamış olabilir ve tedavi edilmeyen süt dişi çürükleri, ağrı, kötü koku, çiğneme zorluğu ve beslenme bozukluğu gibi birçok probleme yol açabilir. Dolayısıyla süt dişlerindeki çürükler, “nasıl olsa yerine yenileri gelecek yanılgısına düşmeden tedavi edilmelidir. Ayrıca çocuğunuzun ağız içerisinde oluşabilecek tek sağlık sorunu diş çürüğü değildir. Dişlerinin ileride düzgün bir şekilde sıralanıp sıralanamayacağı ve çene yapısında oluşabilecek bozukluklar da erken dönemde saptanabilir ve gerekli koruyucu önlem ve tedaviler ile bu bozuklukların önüne geçilebilir.

Esasen, diş hekimi muayenesi için  bir problem olmasına da gerek yoktur. Ağız ve diş sağlığının optimum düzeyde  sağlanması ve çocuğun bu yönde motivasyonu bir çocuk diş hekimi tarafından çok  daha etkili bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca diş çürüğü  önlenebilir bir hastalıktır ve düzenli diş hekimi ziyaretleri süresince yapılan koruyucu diş hekimliği uygulamaları ile sağlıklı dişlere sahip olmak mümkündür.

Kuşadası Lotus Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi içinde Çocuk Diş Hekimliği Uzmanı Gülcan Ünsal 0 – 15 yaş arası hastaları tedavi etmektedir.

Yorum yapılmamış

Yorum yap